محل تبلیغات شما

گفتگو با #کارل_راتنر
ترجمه:سهراب رضوانی

. هدف از این مصاحبه (و دیگر مصاحبه‌ها) بلند کردنِ صدای روانشناسی علمی» است که با غلبه‌ی سرمایه بر دانشگاه به حاشیه رانده شده است. روانشناسی علمی» به وضعیتِ حاشیه‌ای خود آگاه شده است و تیغِ انتقادِ خود را به سوی #روانشناسی_بازاری» که اکنون جریانِ مسلط است روانه می‌کند. در اولین مصاحبه با کارل راتنر، روانشناسِ مارکسیست هم‌کلام شدم تا از او بپرسم وضعیتِ کنونی روانشناسی را چگونه می‌بیند و در مقابل از چه نظریه‌ی روانشناختی دفاع می‌کند. نظریه‌ی روانشناختیِ او از چه جهت علمی» است و چگونه می‌تواند روشنگر و ستیزه‌جو باشد؟ کارل راتنر، استاد بازنشسته‌ی دانشگاه هومبولت، واضعِ نظریه‌ای در باب فرهنگ است و به ما نشان می‌دهد که چگونه از طریقِ درکی علمی از پدیده‌های روانشناسی متوجهِ در هم‌تنیدگی فرهنگ و زیستِ فیزیولوژیک خواهیم شد. او معتقد است پدیده‌های روانشناختی بدونِ درکِ قوانین ماتریالیسمِ تاریخی» قابل فهم نیستند و حلِ بحران روانشناسی در گروِ درکی فرهنگی-تاریخی از پدیده‌های روانشناختی است. راتنر نمونه‌ی یک متفکر مارکسیست است. درعینِ حال که تمام قد از مارکسیسمِ کلاسیک دفاع می‌کند، اما نظریات او وامدار مفاهیمی از بوردیو، فوکو، متفکران مکتب فرانکفورت و روانشناسی فرهنگی-تاریخی روسی است. او یکی از شارحان ویگوتسکی روانشناسِ مارکسیستِ روسی است و معتقد است که روانشناسان هنوز متوجه وجوهِ مارکسیستی روانشناسی فرهنگی-تاریخی نشده‌اند.  در بخش اول این مصاحبه با کارل در مورد پیشینه‌ی زندگیِ فکریِ او و دغدغه‌ای اصلی‌اش در حوزه‌ی روانشناسی گفت‌و‌گو کردم و در بخش دوم به شکل مفصل‌تری در مورد نظریه‌ی روانشناسی کلان‌فرهنگی  بحث کردم. فرصتِ کافی برای تشریح دغدغه‌ها و فعالیت‌های ی و اجتماعی او وجود نداشت و نتوانستم به طور مشخص در مورد آثار غیر روانشناختیِ او سوالاتی را مطرح کنم. کارل در جلسات مصاحبه در عینِ دقت و ظرافت، با شوخ‌طبعیِ مثال زدنی به سوالاتم پاسخ می‌داد که متاسفانه امکانِ پیاده‌سازیِ بسیاری از طنز‌های تلخِ او در متنِ مصاحبه وجود نداشت .

گرایش جنسی در زنان 'به دلیل تکاملی، بسیار سیال‌تر از مردان است'

ما ایرانیان با خود چه کردیم

چه چیزی باعث ترنس شدن یک فرد می‌شود؟

روانشناسی ,مصاحبه ,کارل ,نظریه‌ی ,روانشناختی ,تاریخی ,است و ,در مورد ,با کارل ,فرهنگی تاریخی ,کارل در ,روانشناسی فرهنگی تاریخی

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

وبلاگ حقوقی محمد حسنی آیناز چت,چت ایناز irsuwisa خرید طلایاب , 09195912100 عطر یاس نرم افزار افزایش بازدید سایت innegimu forthvaldira shahrammusic49 گروه درسی ادبیات فارسی متوسطه اول استان کردستان